Wydajne systemy nawadniania dla upraw polowych. Nawadnianie kroplowe vs. deszczownie

Wśród najważniejszych czynników zapewniających optymalne warunki wzrostu roślin jest zastosowanie odpowiedniej metody nawadniania. Wodę można dostarczać do upraw polowych na kilka sposobów. Do najpopularniejszych metod należą nawadnianie kropelkowe oraz zraszanie deszczowniami.

Polska leży w przejściowej strefie klimatycznej, pomiędzy klimatem kontynentalnym a morskim. Czysto teoretycznie ilość opadów odpowiada zapotrzebowaniem roślin uprawnych, lecz w okresie wegetacyjnym, czyli najbardziej istotnym dla roślin, występują niedobory. Inwestycje w systemy nawadniające dla pól uprawnych przynoszą wiele zysków w dłuższej perspektywie. Nie tylko wzrasta ilość plonów, ale także podnosi się ich jakość. Brak wody podczas wegetacji roślin to także zagrożenie wieloma chorobami. Warto pochylić się nad wadami i zaletami każdej z metod nawadniania, by jak najlepiej dostosować system do potrzeb.

Co wybrać?

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych sposobów dostarczania wody na pola uprawne jest nawadnianie za pomocą linii i taśm kroplujących. Główną zaletą nawadniania kroplowego jest wysoka wydajność. W tym przypadku występujące straty wody są niewielkie, dzięki czemu rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne.

Za i przeciw

Alternatywnym rozwiązaniem jest nawadnianie za pomocą deszczowni, które w znacznym stopniu przypomina naturalne opady deszczu, i dzięki mobilności ma wielu zwolenników. Znaczącą przeszkodą w tym przypadku są podmuchy wiatru, które mogą utrudnić efektywne zraszanie. Inwestycja w deszczownie jest również dość kosztowna. Rozważając to rozwiązanie, warto też zastanowić się nad źródłem wykorzystywanej wody – powinna być ona dobrej jakości.
Kolejna opcja to wykorzystanie taśm kroplujących, które mają wiele zalet, począwszy od niższej ceny zakupu.

Zapewnić precyzję nawadniania

Dla zapewnienia roślinom optymalnych warunków wzrostu konieczna jest precyzja w dostarczaniu zarówno wody, jak i nawozów. Taśmy i linie kroplujące gwarantują precyzyjne nawadnianie upraw polowych poprzez dostarczanie wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Nawadnianie kroplowe eliminuje ponadto ryzyko uszkodzeń mechanicznych spowodowanych uderzeniami kropli, a także minimalizuje ryzyko porażenia grzybami czy innymi chorobami.
W przypadku warzyw i owoców sezonowych najczęściej wybieranym systemem są taśmy kroplujące, zapewniające wypływ wody z emiterów rozmieszczonych w stałych odstępach o danym litrażu. Po sezonie taśmy można zwinąć, by rozłożyć je ponownie wiosną.
Droższym, ale też trwalszym rozwiązaniem są linie kroplujące. Grubościenne przewody polecane są do upraw wielosezonowych. Aronię czy borówkę amerykańską warto nawadniać liniami kroplującymi. Firma MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania oferuje duży wybór linii kroplujących. Przy wyborze konkretnego modelu należy pamiętać o rodzaju gleby, ponieważ ma ona wpływ na prawidłową dystrybucję wody i dotarcie do strefy korzeniowej. Im gleba lżejsza, tym emitery powinny być rozmieszczone bliżej siebie. Warto też wiedzieć, że w przypadku gleb ciężkich czas nawadniania powinien być krótszy.

Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań

Niezwykle istotna jest również możliwość automatyzacji procesów. W nowszych rozwiązaniach, dzięki innowacyjnym systemom i oprogramowaniu, nie ma konieczności stałego nadzorowania działania systemów nawadniania. Wystarczy wprowadzić ustawienia do systemu, a całość będzie realizowana wedle założeń, o określonych dniach, w konkretnych godzinach.

Finansowy spokój

Ogromny wpływ na prezencję i walory smakowe owoców i warzywa ma właśnie sposób, w jaki rośliny były nawadniane w całym okresie wegetacji. Nawet krótki niedobór wody może zniweczyć całoroczne starania, co może mieć katastrofalne finansowe skutki. Dlatego też warto wyprzedzić suszę i być kilka kroków naprzód względem największego rywala w drodze do osiągnięcia celu. W zależności od nawadnianej powierzchni, koszty realizacji inwestycji mogą być różne. Im większy areał, tym większe są koszty nawadniania. Dla wielu osób może to być problemem, który z pozoru wydaje się nie do rozwiązania. Firma MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania oferuje różne rodzaje finansowania swoich usług i produktów.
Reasumując, nawadnianie kroplowe w uprawach polowych daje wymierne efekty w postaci wyrównania plonu i jego wyższej jakości. Dostarczanie wody do strefy korzeniowej roślin oznacza również brak zraszania, czyli ograniczenie ryzyka chorób.


Dzięki zastosowaniu taśm kroplujących można rozwiązać kłopoty spowodowane niskim ciśnieniem wody. Przy niskich ciśnieniach system nawadniający mógłby mieć problemy ze sprawnym działaniem, dlatego, inwestując w takie rozwiązanie, należy być pewnym co do źródła wody i sprawności jej przesyłu. Taśmy pośrednio eliminują ten kłopot, będąc przy tym rozwiązaniem prostszym w użyciu.


Dostarczanie wody i nawozów bezpośrednio do strefy korzeniowej za pomocą nawadniania kroplowego linią T-Tape przyniesie efekt w postaci wzrostu wydajności i jakości plonów. Za ich wyborem przemawiają m.in. wykorzystane rozwiązania, takie jak: zastosowanie przepływu turbulencyjnego, zapewniające równomierny odpływ wody na całej długości linii kroplującej, szczelinowy otwór wylotowy w każdym emiterze, zapewniający równomierny wypływ kroplowy bez rozpryskiwania, oraz kanał regulujący przepływ turbulencyjny, który gwarantuje odporność na zatykanie nawet na długich odcinkach instalacji.


Nowoczesne systemy nawadniania można połączyć z czujnikami wilgotności, które umieszczane są w glebie. Na bazie ich odczytów możliwe jest zaplanowanie procesu nawadniania, który będzie jeszcze bardziej efektywny niż dotychczas. Wszystkie dane zgromadzone dzięki zastosowanym czujnikom można w wygodny sposób przejrzeć na platformach mobilnych, takich jak laptop, tablet bądź smartfon.


Taśmy i linie kroplujące sprawdzą się niezależnie od kształtu pola uprawnego, czego nie możemy powiedzieć o deszczowniach. Zastosowanie nawadniania kroplowego jest korzystne także dla roślin, ponieważ ich liście pozostają suche. Dzięki temu ryzyko wystąpienia chorób jest minimalizowane. Energochłonność tego rozwiązania nie należy do wysokich, co pozwala zaoszczędzić na kosztach energii. Kolejną zaletą bez wątpienia są zmniejszone straty nawozów dzięki ich ograniczonemu wymywaniu. Największym plusem jest jednak możliwość recyrkulacji wody, która może krążyć w obiegu „zamkniętym”. Nawet w przypadku ograniczonej ilości wody u źródła instalacja nawadniająca powinna wciąż spełniać swoje zadanie.


Bogaty wybór
Bogata oferta systemów nawadniania w firmie MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania pozwala na wybór sposobu nawadniania upraw polowych w zależności od gatunku roślin i ich potrzeb wodnych. Linie kroplujące bez oraz z kompensacją ciśnienia, a także taśmy kroplujące o różnym rozstawie emiterów oraz wydatkach wody zapewnią odpowiednie nawadnienie i odżywienie upraw.


Susza problemem ekonomicznym i ekologicznym
Brak wody to prawdziwy problem, który wywołuje niepokój u wielu rolników. Nie jest on bezpodstawny, potwierdzają go konkretne dane, podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Wedle ostatnich danych opublikowanych przez GUS, zbiory owoców z drzew w 2019 roku mogą być niższe o nawet 25% względem roku ubiegłego, co z pewnością odbije się na przychodach rolników oraz zakładów przetwórczych. Także gospodarstwa warzywnicze odczuwają tegoroczną suszę w zbiorach, ponieważ mniej będzie warzyw gruntowych, w tym buraków i ogórków. Przyczyną jest brak opadów atmosferycznych.
Rozwiązaniem problemu braku wody jest odpowiednio wcześniejsze zaplanowanie inwestycji w system nawadniania, która w dużej mierze spłaci się już przy pierwszej możliwej okazji. W takiej sytuacji można w prosty sposób zająć pole position w wyścigu po lepsze wyniki finansowe.

źródło: https://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/gus-szacuje-straty-spowodowane-przez-susze,2624009,4199

Tekst: Kamil Rzońca

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Zieleń urządzona prezentacja możliwości dla zarządców budynków wielorodzinnych

Jednostki odpowiedzialne za projektowanie oraz zarządzanie budynkami wielorodzinnymi mierzą się z wieloma...
Czytaj dalej