Uprawa roślin wymaga stałego dostępu do wody. W naszej szerokości geograficznej uprawy rolne, szkółki drzew i krzewów, miejskie tereny zielone czy obiekty sportowe muszą być okresowo nawadniane. Brak wody w okresie suszy oznacza straty w produkcji i poważne konsekwencje finansowe.
Tam, gdzie istnieją naturalne zbiorniki wody (jeziora, rzeki) nadającej się do wykorzystania w gospodarstwie rozwiązanie problemu sprowadza się do budowy instalacji nawadniającej. W miejscach pozbawionych takich rezerwuarów konieczne jest gromadzenie zapasów wody, w tym wody opadowej. Zgromadzone zasoby powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem, rozwojem niepożądanych mikroorganizmów i nadmiernym parowaniem. Wszystkie te warunki spełniają profesjonalne zbiorniki na wodę wykonywane z wysokiej jakości blachy falistej.
Planowanie
Zgromadzone zasoby wody powinny zagwarantować bezpieczeństwo upraw i umożliwić zwiększenie skali działalności w przyszłości. Dlatego inwestycję musi poprzedzać rzetelna analiza oparta na doświadczeniu ekspertów. Przeszacowanie potrzeb skutkuje zakupem zbyt dużych, a więc niepotrzebnie drogich zbiorników. Niedoszacowanie sprawia zaś, że wody szybko zaczyna brakować, i konieczne staje się dobudowanie kolejnego zbiornika. Firma Milex od lat specjalizuje się w nawadnianiu upraw więc dysponuje wiedzą i doświadczeniem, dzięki którym może skutecznie doradzać swoim Klientom.
Transport i montaż
Zbiorniki na wodę z reguły są sprzedawane i dostarczane na miejsce w częściach. Transport i montaż mogą zwiększyć koszt instalacji, dlatego wybierając zbiornik warto zwrócić uwagę na to ile palet trzeba będzie przewieźć, jakie czynności trzeba wykonać podczas montażu, czy będzie potrzebny dźwig, czy też wystarczy samochód z żurawiem HDS i wózek widłowy. Dobrej klasy zbiornik można zmieścić na jednej europalecie a wszystkie elementy są wykonane tak, że montaż jest łatwy i można go wykonać przy pomocy typowych narzędzi.
Kontakt z wodą pitną
Zbiorniki na wodę wykorzystywaną w procesie produkcji żywności oraz na wodę pitną muszą być bezpieczne. Woda nie może mieć kontaktu z substancjami toksycznymi (farby, lakiery, uszczelniacze, kleje, tworzywa sztuczne). O przydatności zbiorników decyduje więc dobór materiałów używanych w procesie produkcji. Wpływa to na cenę, dlatego jeśli jest znacznie niższa od rynkowej może wzbudzać uzasadnione wątpliwości. Nowoczesne zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody pitnej są powlekane od wewnątrz warstwą powstrzymującą rozwój glonów. Zapewniają też wystarczającą ochronę przed zanieczyszczeniami.
Uzupełnieniem zbiorników do gromadzenia wody opadowej są filtry dzięki którym woda, zanim trafi do pomp, jest oczyszczana z substancji, które mogłyby je uszkodzić (szlam, piach, glony, żwir). Jeśli te dodatki są dostarczane przez producenta zbiornika można oczekiwać, że będą doskonale współpracowały.
Okres eksploatacji
Zakup i montaż zbiornika na wodę, szczególnie jeśli jest to konstrukcja o większej objętości, może być kosztowną inwestycją. Jej opłacalność zależy od okresu eksploatacji zbiornika (im dłuższy, tym lepiej), czasochłonności i pracochłonności niezbędnych przeglądów, konserwacji i napraw. Stosowane dziś materiały i technologia produkcji pozwalają uzyskiwać okresy eksploatacji rzędu 20 lat. Przy założeniu, że zbiornik jest regularnie kontrolowany, a zauważone usterki, uszkodzenia powłok zabezpieczających usuwa się na bieżąco.
Estetyka
Profesjonalne zbiorniki na wodę mają przede wszystkim znaczenie użytkowe. Czasem jednak należy wziąć pod uwagę sposób, w jaki wpływają na krajobraz. Dyskretny wygląd może być istotny w otoczeniu obiektów sportowych, zieleni miejskiej itp. Wszędzie tam, gdzie obiekt „przemysłowy” nie pasuje do założeń architektonicznych. Można to osiągnąć dobierając odpowiednie proporcje zbiornika (stosunek wysokości do średnicy) i kolor (wtapiająca się w otoczenie zieleń).
Bezpieczeństwo
Elementy konstrukcyjne zbiorników na wodę są poddawane dużym obciążeniom, zmieniającym się w miarę napełniania i opróżniania. Masa wody zgromadzonej w zbiorniku o pojemności 2000 m3 wynosi 2 miliony kilogramów. Uszkodzenie ściany takiego zbiornika i niekontrolowany wyciek tak wielkiej objętości wody stwarza realne zagrożenie dla pobliskich budynków, instalacji i ludzi znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu.
Bezpieczeństwo jest wypadkową czterech czynników: starannego projektowania zgodnego ze sztuką inżynierską, doboru wysokiej jakości materiałów o powtarzalnych parametrach odpowiadających wymaganiom projektu, precyzyjnego wykonania wszystkich elementów w sposób gwarantujący ich doskonałą współpracę oraz profesjonalnego montażu na miejscu inwestycji.
Od zbiornika do systemu
Mając do dyspozycji typoszereg zbiorników o objętościach użytkowych od 4 do ponad 2000 m3 można zaspokoić większość potrzeb przy pomocy pojedynczego zbiornika. Czasem trzeba jednak połączyć ze sobą kilka zbiorników. Może to wynikać z warunków terenowych (ograniczonej nośności podłoża), względów praktycznych (rozbudowa istniejącej instalacji do gromadzenia wody) albo bezpieczeństwa (kilka zbiorników gwarantuje dostęp do wody, jeśli jeden z nich zostanie uszkodzony lub jest konserwowany).
Z tego powodu wskazany jest montaż zbiorników, dla których producent przewidział możliwość łączenia szeregowego lub równoległego. Linia zbiorników zaprojektowanych z myślą o łączeniu w system będzie miała podobną konstrukcję, co ułatwi montaż łączącej je armatury. Co więcej, producenci wysokiej jakości zbiorników oferują gotowe elementy takich instalacji.
Wytworzenie nowoczesnego, bezpiecznego, wytrzymałego zbiornika na wodę jest trudnym zadaniem. Firma Milex proponuje swoim Klientom zbiorniki na wodę produkowane przez brytyjską firmę Evenproducts. 30 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji, certyfikat ISO 9001:2008 i bliska współpraca z odbiorcami z branży rolnej i spożywczej sprawiły, że Evenproducts należy do światowej czołówki. Ich zbiorniki spełniają wszystkie opisane wymagania i są ciągle udoskonalane. W większości typowych i specjalistycznych zastosowań gwarantują optymalny stosunek jakości do ceny oraz ponadprzeciętną wytrzymałość.
TEKST: Piotr Kołaczek