Gdy liczy się każda kropla

Precyzja, wydajność i niezawodność to główne założenia, które leżą u podstaw efektywnych systemów nawadniania. W ostatnich latach technologia ta ulega bardzo szybkim zmianom, aby nadążyć za potrzebami profesjonalnych odbiorców – skutecznie dostarczać wodę roślinom, maksymalnie ją oszczędzać oraz ułatwiać życie poprzez możliwość wprowadzania szybkich korekt, nawet bez fizycznej obecności osoby nadzorującej w miejscu działania systemów nawadniania.

Systemy nawadniania stają się coraz bardziej rozbudowane i precyzyjne. Komputerowe sterowanie, stacje pomp, zraszacze – wszystkie te elementy składowe są coraz bardziej zintegrowane. Nawet zraszacze coraz mniej przypominają dawne urządzenia, a te najnowocześniejsze to bez wątpienia technologiczne cuda. Przykładem aktualnych trendów może być kilka z ciekawszych nowości wprowadzonych ostatnio na rynek przez firmę Hunter Industries, jednego ze światowych liderów w branży nawadniania.

Hydrawise™ – obsługuj sterownik skąd chcesz

Do niedawna parametry w sterowniku nawadniania można było zmieniać tylko ręcznie albo za pomocą pilotów Hunter ROAM i ROAM-XL. Dzisiaj można to już robić z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfona lub przeglądarki internetowej. Umożliwia to oprogramowanie HydrawiseTM (aplikacja jest dostępna w języku polskim) umieszczone w chmurze. Funkcja Predictive Watering automatycznie modyfikuje harmonogram nawadniania na podstawie: prognozy temperatury, prawdopodobieństwa opadów, siły wiatru oraz wilgotności. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną oszczędność wody (nawet do 50%), a równocześnie optymalne zaopatrzenie w nią roślin. Do zestawu można dodać łatwy w montażu przepływomierz i ustawić automatyczne powiadomienia o uszkodzonych przewodach rurowych lub zraszaczach. Monitorować można także poprawność połączeń elektrycznych.

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Analiza gleby podstawą efektywnej uprawy

Produkcja roślinna jest złożonym procesem, chociaż wydaje się prosta, bo cóż w...
Czytaj dalej