Sztuka przestrzeni Gra świateł

Światło maluje świat takim, jakim go widzimy. Tworzy atmosferę miejsca, wydobywa szczegóły, wyzwala emocje. Budynki, rośliny, naturalne i urządzone przez człowieka elementy krajobrazu, umiejętnie oświetlone, opowiadają swoją historię. Pogrążone w ciemności milczą.

Architekci dokładają starań, żeby ich dzieła wyglądały pięknie zarówno za dnia jak i w nocy. W pierwszym przypadku mogą używać materiałów o różnym stopniu przejrzystości, dopasowanej barwie, usytuowaniu względem słońca. Mogą sadzić drzewa i krzewy, żeby dawały cień kontrastujący z jasno oświetlonymi partiami terenu. Ale w nocy dostają do ręki jeszcze jedno potężne narzędzie: oświetlenie, nad którym my mamy kontrolę. Iluminacja budynków, parków, alejek jest sztuką samą w sobie. Sztuką wymagającą wyobraźni, doświadczenia, ale także serii prób, które potwierdzą słuszność wstępnych założeń przed ostateczną realizacją projektu, wymagającą prac ziemnych w celu poprowadzenia przewodów elektrycznych, zamontowania lamp, elementów odbijających światło. FX Luminaire dostarcza właścicielom posesji, architektom i projektantom oświetlenia narzędzi o niespotykanych dotychczas możliwościach. W ofercie firmy można znaleźć lampy, sterowniki i dodatkowe elementy, dzięki którym można szybko i skutecznie zrealizować prawie każdą wizję oświetlenia dowolnych budynków i terenów bez względu na ich ukształtowanie, powierzchnię i rodzaj podłoża.

Wykonanie

Wszystkie źródła światła są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Firma FX Luminaire stosuje wyłącznie obudowy z aluminium, miedzi, mosiądzu lub wysokiej jakości kompozytów. Ich wygląd i właściwości optyczne (kąt rozpraszania wiązki światła) można konfigurować, mając bardzo wiele modeli. Projektanci i wykonawcy mają nieograniczone pole do popisu przy rozmieszczaniu lamp w terenie, na elewacjach budynków czy na słupach oświetleniowych. Obudowy są szczelne i bezpieczne, doskonale chronią zamontowane w nich diody LED i układy elektroniczne przed wpływem otoczenia, przede wszystkim wilgocią. Jednocześnie ułatwiają chłodzenie elementów świecących, odprowadzając nadmiar ciepła na zewnątrz.

Zasilanie

Wszystkie elementy instalacji są zasilane prądem o niskim napięciu 15V. W żadnym miejscu instalacji, poza stacją zasilającą, nie występuje napięcie sieci energetycznej 230V. W ten sposób znacznie podniesiono bezpieczeństwo montażu i eksploatacji. Bez względu na charakter i rozmiar ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez siły przyrody, np. przewrócone wiatrem drzewa, nic nie zagrozi życiu i zdrowiu użytkowników nieruchomości ani okolicznych mieszkańców.

Oszczędność

Instalacje FX Luminaire są przyjazne dla środowiska. Wykonuje się je, używając pojedynczej pary przewodów, co znacznie redukuje zużycie materiałów i powstawanie odpadów przy montażu. Najwyższej jakości elementy świecące LED zużywają nieporównanie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki halogenowe lub inne. Swobodne sterowanie i płynna zmiana jasności świecenia gwarantują, że zostanie zużyta tylko taka ilość energii, jaka jest potrzebna do uzyskania pożądanego efektu. Każda lampa LED ma gwarantowany czas świecenia na poziomie 55 000 godzin. To ponad 6 lat ciągłego świecenia, a przecież praktyczny czas załączenia lamp w ciągu doby jest znacznie krótszy, ponieważ nie obejmuje dnia. Dlatego też każdy element instalacji, w tym źródła światła, objęto dziesięcioletnią gwarancją producenta.

Barwa i jasność

Diody LED montowane w lampach FX Luminaire mogą emitować światło o barwie wybranej przez użytkownika. Co więcej: podczas świecenia można ją modyfikować w dowolny sposób, uzyskując efektowną zmianę barwy elementów elewacji budynku, architektury ogrodowej i roślin. W połączeniu ze zmianą jasności świecenia stwarza to możliwość projektowania zapierających dech w piersiach, dynamicznych iluminacji towarzyszących specjalnym wydarzeniom albo powtarzanych codziennie o określonych porach.

Grupy

Lampy można łączyć w grupy, tworząc obszary o spójnym oświetleniu pochodzącym z wielu punktów. Każda z lamp w grupie będzie świeciła tą samą barwą i tym samym natężeniem światła. Grupy można tworzyć i modyfikować dynamicznie, bez przebudowy sieci zasilającej. To, która lampa należy do grupy, zależy wyłącznie od parametrów zapisanych w sterowniku oświetlenia. Zmiana układu grup wymaga jedynie zmiany ustawień w programie sterującym instalacją.

Sterowanie

Oprogramowanie i sprzęt sterujący oświetleniem posiada rozbudowane możliwości. Pozwala zdefiniować do 250 indywidualnie sterowanych grup lamp, zapamiętać dla nich wszystkich 40 kompozycji oświetlenia, zdefiniować 7 scenariuszy oświetlenia uwzględniających zmianę barwy światła. Zarządzanie bogactwem możliwości maksymalnie uproszczono. Oprogramowanie do kontrolowania ustawień można zainstalować na smartfonie i łączyć się bezprzewodowo ze sterownikiem z dowolnego miejsca. Do każdej pory dnia i każdego dnia tygodnia można przypisać dedykowany układ oświetlenia. Co więcej, moment włączenia i wyłączenia lamp może być powiązany z kalendarzem astronomicznym określającym czas wschodu i zachodu Słońca w miejscu instalacji lamp. W ten sposób można dopasować jasność świecenia lamp do natężenia światła naturalnego, uzyskując efekt łagodnego, dynamicznego przejścia od światła słonecznego do sztucznego. Specjalne kompozycje oświetlenia można włączać ręcznie, np. podczas rodzinnych lub firmowych uroczystości albo układać je w automatycznie przełączane sekwencje.


Efektowne podświetlenie wydobędzie dodatkowe piękno i sprawi, że ogród będzie nam służył nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Rośliny inaczej prezentują się w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym oświetleniu, które przydaje im aury tajemniczości.


Bezpieczeństwo

Światło oznacza bezpieczeństwo. Natychmiastowe oświetlenie terenu silnym światłem może skutecznie odstraszyć intruza, ułatwić identyfikację potencjalnego złodzieja lub napastnika. Zmiana sposobu oświetlenia w ciągu nocy sugeruje obecność lokatorów, nawet jeśli w rzeczywistości sterują lampami np. zza oceanu. Efektowne podświetlenie wydobędzie dodatkowe piękno i sprawi, że ogród będzie nam służył nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Rośliny inaczej prezentują się w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym oświetleniu, które przydaje im aury tajemniczości.

Tekst: Piotr Kołaczek

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Ekologiczne rozwiązania w ogrodzie

Efektywne użytkowanie terenów zielonych wymaga starannego planowania, dużego nakładu pracy, wiąże się...
Czytaj dalej