Planowanie inwestycji w system nawadniania. Wszystko we właściwym czasie

System nawadniania, oprócz oszczędności czasu, zmniejsza straty wody, a więc koszt utrzymania ogrodu. Instalacja automatycznego nawadniania to inwestycja, dzięki której zabiegi pielęgnacyjne są znacznie wygodniejsze. By dobrze spełniła swoją rolę, należy profesjonalnie się do niej przygotować.

Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, jakie korzyści przyniesie planowana inwestycja. Automatyzacja nawadniania oznacza oszczędność wody i uniezależnienie od anomalii pogodowych.
Podstawą do wykonania sytemu nawadniania jest odpowiednio przygotowany projekt, który powinien uwzględniać nie tylko kształt ogrodu, roślinność oraz elementy istniejącej już architektury. Warto też być przewidującym i uwzględnić w projekcie naturalne korekty rosnącego ogrodu oraz ewentualne zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić. Planując taką inwestycję, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, by zieleń cieszyła użytkowników. Naprzeciw wychodzą profesjonaliści z firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania, dobierając niezawodne systemy nawadniania i niezbędne akcesoria renomowanych firm, m.in.: Hunter, Watermil, Elysee, Irritec i wielu innych.

Ogród bez kompromisów

Zanim zostanie podjęta decyzja o wydaniu środków na inwestycję w unowocześnienie własnego trawnika czy ogrodu, należy się do tego dobrze przygotować. Tylko to może być gwarantem zadowolenia i satysfakcji z osiągniętych rezultatów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto przemyśleć, skąd będzie pochodzić woda do nawadniania ogrodu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ewentualne jej zanieczyszczenia mogą znacznie wpłynąć na efekty całego przedsięwzięcia. Ma to niebagatelne znaczenie dla jakości terenów zielonych, gdzie trawa jest priorytetem. Nie bez przyczyny zarządcy najlepszych pól golfowych i kluby piłkarskie inwestują miliony w systemy pielęgnujące murawę. Musi być ona perfekcyjna i spełniać najwyższe wymagania. Osiągnięcie takiego rezultatu wcale nie jest niemożliwe. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania w postaci m.in. zraszaczy rotacyjnych, które potrafią zamienić ogród w wyspę pełną wymarzonej zieleni. Wymaga to jednak odpowiedniego zaplanowania i konsekwentnej realizacji.

Profesjonalne podejście

Brak dostatecznej ilości wody jest katastrofą dla wszystkiego co żywe. Jednoznacznie mówią o tym naukowcy, którzy alarmują o ciągle zmniejszających się zapasach wody słodkiej. Bardzo ważne jest, by przeprowadzić dokładną analizę terenu pod kątem zapotrzebowania na wodę. Należy zastanowić się nad tym, jak duży areał wymaga nawadniania. Warto już na tym etapie wyznaczyć strefy zraszania i zdecydować się na odpowiednią metodę nawadniania terenu. To właśnie ta analiza warunkuje zakup odpowiedniej pompy. Jej moc powinna być dostosowana do nawadnianej powierzchni oraz częstotliwości dawkowania wody. Przed zakupem warto upewnić się, czy jest ona wystarczająco wydajna. Nie bójmy się korzystać z pomocy profesjonalnych firm oferujących systemy nawadniania, by uniknąć błędów i… konsekwencji finansowych.

Bez ryzyka

Odpowiedni projekt systemu nawadniania może okazać się strzałem w dziesiątkę. Projektując system nawadniania, należy wykazać się dużą dokładnością, by nie przeoczyć żadnego istotnego szczegółu. Należy się skupić nie tylko na zaprojektowaniu całej instalacji, ale także na tym, by dobrać odpowiednią ilość wody, jaką nawadniany będzie dany obszar. Szkodliwa jest bowiem nie tylko susza, ale także nadmierna ilość wody. Rośliny mają konkretne zapotrzebowania, więc dostosowanie dawkowania wody pod potrzeby danej powierzchni zieleni jest bardzo istotnym czynnikiem. Przed zakupem i montażem akcesoriów warto wykonać wstępny projekt, by zorientować się w potrzebach dla wymarzonego ogrodu.

Dokładny projekt

Cały obszar należy podzielić na sekcje z uwzględnieniem podziału na miejsca nasłonecznione i zacienione. Już na podstawie tej analizy łatwo stwierdzić, które fragmenty wymagają większej ilości wody. Stacje pogodowe dostarczają danych, dzięki którym system niezawodnie dostarcza roślinom odpowiednią ilość wody. Na bieżąco kontrolowana jest wilgotność i na bazie tej informacji wstrzymywany bądź uruchamiany jest system nawadniania. To bardzo przydatne, a zarazem pomocne, ponieważ przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania nawadnianie może być w pełni zautomatyzowane, a roślinom zawsze dostarczana będzie odpowiednia ilość wody. Wybór rodzaju nawadniania odgrywa dużą rolę w kontekście efektywności, a jest ona uwarunkowana między innymi topografią terenu, którą warto poddać analizie.

Planować z wyprzedzeniem

Specjaliści firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania potwierdzają, że marzenia o pięknym ogrodzie są realne, a ich spełnienie nie jest zadaniem trudnym, szczególnie obecnie, kiedy wystarczy sięgnąć po gotowe i sprawdzone rozwiązania, by je urzeczywistnić. Wszystko wymaga jednak czasu, cierpliwości i przemyślanego działania. Dobrą metodą jest więc działanie rozważne i w pełni zaplanowane, jeszcze przed startem sezonu prac ogrodniczych i wzrostem cen. Często w tym okresie występują braki asortymentowe, co powoduje konieczność zakupu rozwiązań niesprawdzonych bądź przesunięcie w czasie planu modernizacji własnego ogrodu. Dobrym pomysłem jest planowanie działań w czasie, krok po kroku, zaczynając od wizyt w centrach ogrodniczych jeszcze zimą, przed rozpoczęciem sezonu. Wtedy jest czas na rozsądne zakupy, poprzedzone konsultacjami z fachowcami z dziedziny ogrodnictwa. Wykorzystanie ich wiedzy jest niezbędne, by być zadowolonym z każdego wydanego grosza oraz pięknego ogrodu, którego będą nam mogli pozazdrościć nasi sąsiedzi.


Specjaliści firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania pomogą i rozwieją wątpliwości, także te dotyczące montażu. Pomoc profesjonalistów nie sprowadza się tylko do samego montażu, ale również do odpowiedniego zaprogramowania systemu, by mógł działać samodzielnie, będąc w pełni zautomatyzowanym. Wystarczy uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, nawet będąc daleko od domu.

Tekst: Kamil Rzońca

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Jak oszczędzać wodę przy nawadnianiu

Nawadnianie to jeden z najważniejszych czynników zapewniających stabilne, wysokie i dobrej jakości...
Czytaj dalej