Roboty koszące, czyli ogród dba sam o siebie

Lato po pora roku, która wymaga od nas częstego koszenia trawy – nawet raz w tygodniu. Wielu z nas słoneczną pogodę woli wykorzystać na relaks na świeżym powietrzu, dlatego ten ważny zabieg pielęgnacyjny często jest postrzegany jako przykry obowiązek. Każdy chce, by ogród był piękny i zadbany, jednakże ciężko znaleźć ochotnika, który weźmie sprawy w swoje ręce i poświęci swój wolny czas na skoszenie trawnika.

Wbrew pozorom, nie trzeba nikogo zmuszać, ponieważ na rynku są już rozwiązania w pełni zautomatyzowane i autonomiczne. Kilka lat temu w naszych mieszkaniach zaczęły pojawiać się samodzielne odkurzacze, które sprzątały każdy kąt bez naszej ingerencji. Obecnie trend ten przenosi się poza cztery ściany, gdyż na trawnikach jeżdżą już w pełni usamodzielnione kosiarki. Urządzenia te są wypełnione nowoczesnymi rozwiązaniami i najnowszym oprogramowaniem, dzięki czemu korzystanie z nich to czysta przyjemność.

Dopasować do potrzeb

Decydując się na kupno robota koszącego, warto upewnić się, że kupujemy model dopasowany do naszych oczekiwań i potrzeb. Ogrody są bowiem różne – nie wszystkie są idealnie równe, nie wszędzie mówimy o takiej samej powierzchni. Istotne jest więc, aby przed podjęciem decyzji o inwestycji zrobić odpowiednie rozpoznanie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednakże obecnie prym wiodą przede wszystkim włoskie produkty. Znane są z wysokiej wydajności oraz zaimplementowanych, nowoczesnych rozwiązań, za którymi próbują nadążać pozostali producenci. Słoneczna Italia zawsze sprzyjała urodzajnej roślinności, więc warto zaufać doświadczonym Włochom. Jedną z firm godnych zaufania z tego regionu Europy jest ZCS Zuchetti. To przedsiębiorstwo z tradycjami ciągle się rozwija, o czym świadczą słowa Paolo Buraliego, pełniącego rolę dyrektora sprzedaży w ZCS podczas niedawnej prezentacji najnowszej linii urządzeń koszących.
„ZCS jest dumny z najszerszej na rynku gamy produktów, które mogą zaspokoić wszelkie potrzeby każdego rodzaju terenów zielonych: małych i dużych, prostych, nierównych, płaskich i pochyłych. Nasz nowy robot spełnia potrzeby tych, którzy mają zróżnicowane ogrody. Gwarantuje precyzyjne koszenie trawy, zarówno na zboczach, jak i na płaskich obszarach. Jest on również wyposażony, jak każdy inny model z serii w pokładowe zaawansowane technologie nawigacji, ekran dotykowy oraz aplikację ZCS Connect” – podsumował P.Burali

Na co zwrócić uwagę?

Jest kilka istotnych parametrów, którym warto się przyjrzeć. Na samym początku, należy przeanalizować przestrzeń, na której chcemy wykorzystywać autonomicznego robota koszącego. Im większa powierzchnia, tym robot powinien mieć możliwość dłuższej pracy na jednym ładowaniu, w czym niewątpliwie przydatna będzie większa pojemność baterii. Pochyłości w ogrodzie także mogą zawęzić grono rozpatrywanych modeli, gdyż większość obecnie dostępnych na rynku rozwiązań jest zalecanych dla nachyleń nie większych niż 50%. Od strony technicznej istotny jest także silnik – dostępne są warianty z silnikami szczotkowymi oraz bezszczotkowymi. W przypadku tych drugich, ich eksploatacja jest tańsza, gdyż nie ma konieczności regularnej wymiany szybko zużywających się materiałów eksploatacyjnych. W tym typie urządzeń awarii także nie należy się obawiać – użytkownika chroni kilkuletnia gwarancja. Podsumowując, kupno autonomicznego robota koszącego można przyrównać do zakupu samochodu – przed zdecydowaniem się na konkretny model, warto taką decyzję rozważnie przemyśleć.

Bądź ekologiczny i technologiczny

Autonomiczny robot w ogrodzie to także brak spalin pośród roślin oraz kwitnących krzewów. Najnowsze roboty wykorzystują baterie litowo-jonowe o różnej pojemności, dzięki czemu dostępne są zarówno warianty dla mniejszych, jak i większych ogrodów. Dzięki temu, że są one ładowane bezpośrednio z instalacji elektrycznej, nie ma konieczności wykorzystywania paliwa, o którym coraz częściej zapomina się również w motoryzacji, która dąży do elektryfikacji. W robotach prócz baterii, stosuje się obecnie także inne interesujące od strony technologicznej rozwiązania. Mowa przede wszystkim o łączności, dzięki której robot może skomunikować się niemal natychmiast z telefonem bądź tabletem, udostępniając w specjalnie przygotowanej aplikacji statystyki dotyczące wykonanej pracy, przedstawiając wykoszony obszar czy stan naładowania baterii. To jednak nie tylko obserwacja, ale również możliwość reakcji i manewrowania aktualnymi zadaniami urządzenia. Za pomocą kilku kliknięć możemy zmienić tryb pracy bądź skierować robot na inny obszar – akcja użytkownika natychmiastowo wywołuje reakcję. Zarówno aplikacja jak i oprogramowanie układowe robotów często jest aktualizowane, tak więc dzięki programistom nawet po kilkunastu miesiącach można cieszyć się z nowej funkcjonalności.

Kompromis pomiędzy ceną a użytecznością

Robot koszący to wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu i jego parametrów. Niezależnie od ilości środków, które chcemy przeznaczyć na zakup, wcale nie musi być to bolesny wydatek. Na rynku dostępnych jest wiele korzystnych metod finansowania takiego zakupu, począwszy od zakupu ratalnego, na leasingu kończąc. W dobrych sklepach zawsze istnieje także możliwość wynegocjowania indywidualnego rabatu, zależnie od zamawianego asortymentu. Dokonanie zakupu to także duże oszczędności, przede wszystkim czasu, który jest który jest dziś największym deficytem. W wyniku zakupu samodzielnego urządzenia koszącego możemy go zaoszczędzić i poświęcić rodzinie lub przyjaciołom, co jest bezcenne. Nadzorować pracę robota można przecież prosto z kanapy bądź ulubionego fotela, więc podczas koszenia trawy wcale nie musimy rezygnować z przyjemności. Nie ma już żadnych wyrzeczeń, pozostają tylko odwieczne dylematy – książka czy film?


Za pomocą kilku kliknięć możemy zmienić tryb pracy bądź skierować urządzenie na inny obszar – akcja użytkownika natychmiastowo wywołuje reakcję. Zarówno aplikacja, jak i oprogramowanie układowe robotów często są aktualizowane, tak więc nawet po wielu miesiącach można cieszyć się z nowych funkcjonalności.


Decydując się na kupno robota koszącego, warto upewnić się, że kupujemy model dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań.
Ogrody są bowiem różne – nie wszystkie są idealnie równe i nie wszystkie mają taką samą powierzchnię.


Istotne jest, by przed wydaniem pieniędzy zrobić odpowiednie rozeznanie.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednakże obecnie prym wiodą przede wszystkim produkty włoskie. Znane są z wysokiej wydajności oraz zaimplementowanych nowoczesnych rozwiązań, za którymi próbują nadążać pozostali producenci. Słoneczna Italia zawsze sprzyjała urodzajnej roślinności, więc warto zaufać doświadczonym Włochom. Jedną z firm godnych zaufania z tego regionu Europy jest ZCS Zuchetti.

TEKST: Kamil Komisarz

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Zbiorniki z blachy falistej

Uprawa roślin wymaga stałego dostępu do wody. W naszej szerokości geograficznej uprawy...
Czytaj dalej