Profesjonalne systemy nawadniania są przeznaczone nie tylko dla dużych gospodarstw rolnych czy terenów zielonych. Wiele rozwiązań znajdzie również zastosowanie w mniejszej, czy wręcz całkiem niewielkiej skali.
Jakie produkty może wykorzystać działkowiec, właściciel ogrodu, przydomowego warzywniaka czy nawet mieszkania z balkonem, aby zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uzyskać satysfakcjonujące efekty?
Rośnie świadomość ekologiczna i coraz więcej z nas uważnie sprawdza składy produktów przed zakupem. Dlatego też coraz popularniejsza staje się uprawa warzyw i owoców na własny użytek. Znajdziemy w nich wiele niezbędnych mikro- i makroelementów i potrzebnych witamin. Masowa produkcja na potrzeby sklepów wiąże się jednak ze stosowaniem wielu środków chemicznych, które wpływają zarówno na smak, jak i wartości odżywcze. Stawiając na własną uprawę, „wiemy, co jemy”. Odrobina wysiłku wystarczy, żeby na naszym stole mogły znaleźć się własnoręcznie wyhodowane ogórki, pomidory czy włoszczyzna, a satysfakcja – gwarantowana!
Każda uprawa potrzebuje nawadniania – nieważne, czy jest to uprawa wielkoobszarowa, czy przydomowy ogródek. Stosowanie tradycyjnych metod nawadniania pochłania dużo czasu i nie jest efektywne, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w produkty, które pozwolą zautomatyzować ten proces. Często pierwszym wyborem są rozwiązania dostępne w sklepach i marketach. Jednak w tym przypadku cena nie jest adekwatna do jakości, a pracownicy tych sklepów często nie są w stanie doradzić nam w doborze odpowiednich produktów, ponieważ nie są specjalistami w tym zakresie. Warto zatem skierować swoje kroki do firm takich jak MILEX, specjalisty w zakresie profesjonalnego nawadniania, która jest otwarta nie tylko na dystrybutorów i firmy instalacyjne, ale także klientów indywidualnych. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą wybrać rozwiązania optymalnie dopasowane do Waszych potrzeb.
Nie wiecie, od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Was przegląd produktów, które świetnie sprawdzą się w nawadnianiu ogrodów przydomowych, warzywniaków czy roślinności na tarasie czy balkonie. Pozwolą one nie tylko zaoszczędzić czas, ale także uzyskać lepsze plony, a co za tym idzie – satysfakcję z własnej pracy.
Taśma kroplująca T-Tape
Nie ma znaczenia, czy jesteś wielkim plantatorem, czy na własnej działce pielęgnujesz niewielki ogródek warzywny na swoje potrzeby – w obu przypadkach najbardziej zalecaną metodą nawadniania jest dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni rośliny. Dlaczego? Wiele z nich jest wrażliwych na zalewanie ich liści wodą – może to prowadzić do rozprzestrzeniania się grzybów i innych chorób, co skutecznie utrudnia uprawę – zmniejsza plon i zwiększa koszty, ponieważ wymusza zakup środków chemicznych. Jeśli sadzimy rośliny o zróżnicowanych potrzebach wodnych, decydując się na tradycyjną konewkę, nie będziemy w stanie precyzyjnie dostarczyć każdej z roślin dokładnie takiej ilości wody, jakiej potrzebuje. Dlatego zaleca się zastosowanie taśmy kroplującej, która jest łatwa w montażu i niedroga. Dodatkowo jest to produkt, który możemy stosować przez kilka sezonów – wystarczy zwinąć ją przed zimą i ponownie rozłożyć na wiosnę, gdy już przekopiemy ogródek. Standardowe długości rolek taśmy (2300 m) mogą przekraczać nasze potrzeby, ale MILEX oferuje również krótsze, 500-metrowe rolki. Punkty sprzedaży wychodzą naprzeciw potrzebom indywidualnych klientów i umożliwiają nabycie konkretnej długości taśmy.
Szczególnie polecamy taśmy kroplujące T-Tape, które podnoszą wydajność i jakość plonów, zmniejszają ryzyko porażenia roślin chorobami, pozwalają oszczędzać wodę i równomiernie ją rozprowadzać, bez względu na warunki pogodowe, wprost do korzeni roślin. Dzięki temu, że składniki odżywcze nie są wypłukiwane, zmniejszamy także zużycie nawozów i środków chemicznych (taśmy kroplujące można wykorzystać także do fertygacji). Materiał, z którego wykonana jest taśma kroplująca T-Tape, jest wyjątkowo trwały, co daje pewność, że produkt ten będzie nam służył przez wiele sezonów.
WATERMIL PRO
Jeśli w ogrodzie mamy drzewka i krzewy, warto zainwestować w linię kroplującą. Nie powinna być ona zbyt widoczna, dlatego wybierzmy tę w brązowym kolorze – łatwo ukryjemy ją w korze. Linia kroplująca powinna być grubościenna – jest bardziej elastyczna, dzięki czemu będziemy mogli uformować niestandardowe kształty.
W nawadnianiu drzewek i krzewów świetnie sprawdzi się linia kroplująca z kompensacją ciśnienia i pogrubioną ścianką WATERMIL PRO – jest wielosezonowa, trwała i niezawodna. Jest także odporna na zapychanie, dzięki zastosowaniu wyjść dwuotworowych (w skrajnych przypadkach, kiedy jeden otwór jest niedrożny, drugi przejmuje jego funkcje).
Źródło wody zazwyczaj jest oddalone od nasadzeń – prowadzenie linii czy taśmy kroplującej przez chodnik lub podjazd może doprowadzić do zalania ich podczas podlewania. Jak temu zaradzić? Wystarczy prosta konstrukcja – odmierzmy kawałek rury, którym przeprowadzimy wodę od źródła do linii/taśmy kroplującej.
Zawory TECO
Kolejnym przydatnym produktem będą zawory – dzięki nim możemy ręcznie odciąć wodę od niektórych sekcji i podlewać w danym momencie konkretne nasadzenia z pominięciem innych, które potrzebują mniej wody albo znajdują się w mniej nasłonecznionym miejscu. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli nam na bardziej efektywne i lepiej dopasowane do potrzeb roślin dostarczanie wody, a zarazem jej oszczędzanie.
Plastikowe zawory kulowe TECO stosowane są w systemach nawadniających zarówno w uprawach polowych czy pod osłonami, jak i na terenach zielonych. Zawory te występują w trzech wersjach: wciskanej, gwintowanej i mieszanej.
SUPERTIF kroplownik kompensacyjny
Linie i taśmy kroplujące mają stałe rozstawy emiterów – jeśli nasadzenia nie rosną w równych i stałych odstępach, można zastosować alternatywne rozwiązanie, dostosowane do naszych potrzeb. Na rurze o średnicy 16 albo 20 mm możemy zamontować emitery, które są dostępne w trzech wydajnościach, co pozwala nam dopasować się do źródła wody. Takie rozwiązanie ułatwia montaż, ponieważ emitery można umieścić dokładnie tam, gdzie potrzebujemy, a następnie przy pomocy wężyka i kroplospływu zamontować je przy konkretnej roślinie. Emitery mają kompensację ciśnienia, więc bez względu na ich rozstaw, z każdego z nich popłynie taka sama ilość wody. Emitery świetnie sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale także w przypadku roślin doniczkowych, hodowanych na tarasie czy balkonie – zarówno kwiatów, jak i ziół.
Kroplowniki Supertif gwarantują dokładny i stabilny wydatek wody w szerokim zakresie ciśnień. Są wyposażone w mechanizm samoczynnego przepłukiwania i wykonane są z najlepszych materiałów, co zapewnia ich długą żywotność.
Sterowniki bateryjne
Jeśli inwestujemy w profesjonalne produkty do nawadniania, warto pomyśleć również o rozwiązaniach, które pozwolą nam na automatyzację. W szerokiej gamie sterowników lidera w branży nawadniania automatycznego – firmy Hunter, dostępnych w ofercie firmy MILEX, są również sterowniki bateryjne wykorzystujące technologię Bluetooth, które montuje się na kranie. Zasilany baterią, elektroniczny zegar sterujący Tap Timer (BTT) z funkcją Bluetooth umożliwia odpowiednie nawadnianie nawet najmniejszych powierzchni przy użyciu smartfona z systemem iOS lub Android. Zegar sterujący BTT to doskonałe i bardzo trwałe rozwiązanie do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego, które pozwala odpowiednio zadbać o rośliny rosnące w ogrodzie, szklarni, na tarasie, a także o rośliny doniczkowe, rabaty kwiatowe, rozsady oraz małe trawniki znajdujące się w strefie podziemnego systemu nawadniającego.
Tekst: Ewa Koczwara