Zdążyć przed suszą

W ostatnich latach w Europie coraz powszechniej występują anomalie pogodowe, a aura ulega drastycznym zmianom. Klimatolodzy podkreślają, że wzrost temperatury oraz wydłużające się okresy bezopadowe i zwiększająca się częstotliwość występowania susz są wynikiem postępującego efektu globalnego ocieplania się atmosfery Ziemi.

Susza oznacza niedobór wody. A woda to nie tylko prosty związek chemiczny wodoru i tlenu. To nie tylko ciecz, w zależności od temperatury występująca w trzech stanach skupienia. Woda to przede wszystkim nieodzowny element przetrwania gatunków.

Jak bywa z wodą w uprawie?

Specjaliści twierdzą, że najistotniejszym czynnikiem ograniczającym plonowanie roślin jest brak wody. Jej krótkotrwały deficyt wiąże się z ograniczaniem transpiracji, zahamowaniem wzrostu, przyspieszeniem procesu starzenia się. Przedłużająca się susza powoduje zmiany na poziomie komórkowym i prowadzi w ostateczności do zamierania roślin.
Miniony sezon uprawowy pokazał, jak drastyczne skutki wywołuje susza. Od początku wegetacji roślin na zdecydowanej większości obszaru Polski słonecznej aurze towarzyszyła wysoka temperatura powietrza. Wskutek intensywnego parowania rośliny szybko traciły wodę. Brak opadów, wysoka temperatura i silne usłonecznienie doprowadziły do wystąpienia suszy. W niektórych rejonach Polski już od połowy kwietnia obserwowano wystąpienie suszy glebowej, która w efekcie końcowym odczuwalnie zredukowała plony. W bardzo dużym stopniu dotyczyło to warzyw polowych. Przelotne opady nie mogły poprawić trudniej sytuacji panującej na polach. Jak odnotowali meteorolodzy, wilgotność w strefie korzeniowej roślin na niektórych obszarach Polski drastycznie się obniżyła (okresowo wynosiła tylko 15%). W największym stopniu dotknęło to województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Od kwietnia do września opady atmosferyczne na obszarze kraju były niższe lub znacznie niższe od średniej wieloletniej. Klimatolodzy i meteorolodzy zgodnie twierdzą, że miniony sezon nie był tylko jednorazowym „błędem” pogodowej ewolucji. Możemy spodziewać się, że kolejne lata także obfitować będą w nieprzewidywalne zjawiska pogodowe, deficyt wody, a nawet susze.

Środki zaradcze

Naukowcy i jednostki badawcze, we współpracy z firmami zajmującymi się nawadnianiem upraw, tworzą coraz to lepsze rozwiązania w celu zapewnienia roślinom wody oraz oszczędnego wykorzystania tego surowca. Wdrożenie strategii adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych jest elementem racjonalnego i zrównoważonego rolnictwa.
Wszechogarniająca nowoczesne społeczeństwa cyfryzacja sprzyja wprowadzaniu w codzienność rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Nie inaczej jest w ogrodnictwie i nawadnianiu upraw polowych. Do lamusa odchodzą proste rozwiązania działające w oparciu o wykorzystanie siły mięśni i zatrudnianie pracowników nadzorujących urządzenia i maszyny. Mimo że nawadnianie wydaje się prostym zabiegiem, w praktyce ogrodniczej nastręcza jednak wielu problemów. Jednym z najistotniejszych jest wykorzystanie optymalnych dawek wody. Nie mniej ważny jest sposób podania wody roślinom oraz czas trwania podlewania. Wszystkie te procesy można skonsolidować i przejąć nad nimi kontrolę. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu elektronicznej infrastruktury zarządzania nawadnianiem, inteligentnych sterowników i oprogramowań. Takim właśnie rozwiązaniem jest platforma Hydrawise™.

Kierunek: pewność i niezawodność

Technologia Hydrawise™ oferuje kompleksowe rozwiązania, wśród których należy wyróżnić:
● kontrolę pracy systemu nawadniania z dowolnego miejsca na Ziemi;
● maksymalną oszczędność wody bez montażu dodatkowego osprzętu – sterownik z funkcją przewidywania nawadniania koryguje i dostosowuje harmonogram podlewania w oparciu o bieżącą prognozę pogody (także po podpięciu do darmowej stacji pogodowej);
● nawadnianie roślin optymalnymi dawkami wody;
● wykrywanie i informowanie o uszkodzeniach instalacji (po zamontowaniu przepływomierza inteligentny sterownik automatycznie reaguje na uszkodzenia, a alerty wysyłane są bezpośrednio na platformę lub/i urządzenia mobilne i stacjonarne; zapobiega to dalszym zniszczeniom systemu nawodnieniowego);
● wykrywanie i informowanie o uszkodzeniach okablowania (sterowniki z zamontowanym czujnikiem natężenia monitorują prąd dostarczany do elektrozaworów, zbyt wysoka lub zbyt niska jego wartość uruchamia system ostrzegania, a informacja zostaje przesłana na platformę lub/i do użytkownika);
● proste użytkowanie i programowanie dzięki sterownikowi z dotykowym ekranem (graficzny interfejs jest przejrzysty i łatwy w obsłudze);
● możliwość rozbudowy platformy do obsługi 54 sekcji (do 12-sekcyjnego sterownika HC można zamontować dwa moduły 12-sekcyjne);
● fachowa pomoc techniczna dostępna na stronie producenta technologii.

Hydrawise™ zarządza wodą

Zabieg nawadniania wymaga umiejętnego dawkowania wody roślinom w sposób gwarantujący ich optymalne zaopatrzenie w ten surowiec. Podstawowa zasada mówi, aby dostarczyć roślinie tyle wody, ile to konieczne, i tak mało, jak to możliwe. Hydrawise™ umożliwia dostosowanie się do tego założenia. Inteligentny sterownik samodzielnie koryguje wielkość dawek wody wykorzystywanych do podlewania roślin. Wspomaga go w tym funkcja Predictive Watering.

Modyfikacje dokonywane są w oparciu nie tylko o bieżącą prognozę pogody, ale także przyjmując ustawienia tzw. logiki pogodowej, czyli biorąc pod uwagę również prognozowaną sytuację. Harmonogram nawadniania bazuje więc na aktualnych i prognozowanych danych dotyczących temperatury, opadów, siły i kierunku wiatru, wilgotności powietrza. Ustawienia logiki pogodowej umożliwiają uruchomienie nawadniania (w tym konkretnych sekcji), gdy zachodzi taka konieczność, lub podjęcie innych niestandardowych działań. Działanie takie zapewnia maksymalną oszczędność wody. Analizy wykazały, że w porównaniu do innych standardowo wykorzystywanych systemów nawadniania dzięki Hydrawise™ można zaoszczędzić ponad 50% wody.

Jasno i klarownie

Platforma Hydrawise™ umożliwia nie tylko optymalizację nawadniania. Zapewnia też jej użytkownikowi uzyskanie pełnego obrazu działań związanych z dostarczaniem roślinom wody. Dzięki Hydrawise™ generowane są raporty o pracy systemu. Zawierają one informacje np. o: prognozie pogody w wybranych okresach wegetacji, oszczędności wody z dowolnych okresów, zużyciu wody (łącznym i w konkretnych sekcjach). Na podstawie raportów ogrodnik może dokonać analizy danych. Ma więc możliwość wyciągnięcia klarownych wniosków.


Czym jest hydrawise™?

Platforma Hydrawise™ składa się z trzech elementów: osprzętu, oprogramowania i konta użytkownika. Pierwszy obejmuje:

  • cztery sterowniki (HC, Pro-HC, panel Hydrawise™ do sterownika Pro-C i panel Hydrawise™do sterownika ICC/ICC2), umożliwiające połączenie się z Wi-Fi
  • czujniki, które można podłączyć do systemu (np. czujnik przepływu, deszczu czy wilgotności gleby).

Oprogramowanie obejmuje platformę internetową i darmową aplikację mobilną, którą można zainstalować na urządzeniach mobilnych opartych na systemach iOS i Android. Na konto użytkownika składają się: indywidualne login i hasło oraz numer seryjny sterownika.
Niekwestionowaną zaletą platformy jest możliwość korzystania z danych zawartych w chmurze internetowej. W wirtualnej przestrzeni przechowywane są nie tylko na bieżąco aktualizowane dane dotyczące pogody, ale też wszelkie hasła i parametry określające działanie systemu nawadniającego. Dzięki temu sterownik nawadniania może być obsługiwany za pomocą urządzenia mobilnego – smartfona, laptopa czy komputera stacjonarnego z dowolnego miejsca na Ziemi. Pozwala to na szybkie sprawdzenie zadanych wcześniej parametrów nawadniania lub zmianę ich ustawień. Warto zauważyć, że sterowniki są łatwe w instalacji. W celu połączenia się sterownika z siecią Wi-Fi nie są wymagane zmiany sieciowe.


Personalizacja

Hydrawise™ to coś więcej niż tylko narzędzie umożliwiające optymalizację nawadniania. To rozwiązanie, które można doskonale dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Platforma zapewnia bowiem miejsce na pliki użytkownika, np. zdjęcia konkretnych nawadnianych sekcji, projekty zawierające rozmieszczenie rur nawadniających, dysz, zraszaczy i linii kroplujących.

Plan Hydrawise™

Użytkownik korzystający z platformy Hydrawise™ ma możliwość wyboru planu Hydrawise™ w wersji podstawowej – darmowej oraz rozbudowanej – płatnej. W pierwszym wypadku ogrodnik może korzystać tylko z nielicznych stacji pogodowych, w drugim – z każdej stacji pogodowej będącej w zasięgu sterownika. Dużym atutem rozszerzonej wersji jest możliwość korzystania z prywatnych stacji pogodowych, które przesyłają dane do platformy Weather Underground, kompatybilnej z Hydrawise™.
Decydując się na zakup sterownika Hydrawise™, warto pomyśleć o zakupie prywatnej stacji pogodowej. Przykładowa stacja składa się z czujnika, który mierzy aż sześć parametrów: temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, opady deszczu oraz promieniowanie UV.
Do zestawu dołączony jest przejrzysty ekran, na którym widoczne są wszystkie wskazania stacji. Data i godzina aktualizowane są na bieżąco. Opcjonalnie do zestawu dołączyć można bezprzewodowy czujnik temperatury i wilgotności do pomiaru tych parametrów w innej lokalizacji. Warto też zwrócić uwagę na aktualizację danych kalendarza, która w wersji podstawowej dokonywana jest raz dziennie, a w wersji rozszerzonej – co godzinę. Rozbudowana wersja planu Hydrawise™ obejmuje także wykorzystanie pełnych możliwości raportowania i alarmowania, więcej miejsca na pliki własne użytkownika oraz dłuższy czas przechowywania danych w wirtualnej chmurze.

Wystarczy kliknąć!

Aplikacja Hydrawise™ jest już dostępna w języku polskim. Użytkownicy smartfonów z systemem Android mogą zaopatrzyć się w nią przez sklep Google Play, natomiast użytkownicy iPhone’ów w App Store.

Gwarancja sukcesu

W dobie zmieniającego się klimatu kwestie związane z dostępnością wody staną się jednymi z poważniejszych problemów ludzkości. Warto już dziś zadbać o lepsze jutro, dostosowując inteligentne rozwiązania do potrzeb własnego gospodarstwa i struktury uprawy. Hydrawise™ jest narzędziem, które pozwoli na racjonalne wykorzystanie wody, z poszanowaniem środowiska naturalnego i zasobów tego cennego surowca.

Małgorzata Jedlińska

Autor artykułu
Więcej tego autora admin

Planowanie inwestycji w system nawadniania. Wszystko we właściwym czasie

System nawadniania, oprócz oszczędności czasu, zmniejsza straty wody, a więc koszt utrzymania...
Czytaj dalej